Boris Johnson: Putin, daha fazla NATO görecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Doruğu’na katıldı.

Başbakan Johnson, tepenin yapılacağı alana geçmeden önce gazetecilere açıklama yaptı.

“Putin yanıldı”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının akabinde Putin’in batı sonlarında daha az NATO görmeyi umduğunu belirten Johnson, “Ama büsbütün yanıldı. Putin artık daha fazla NATO görecek.” dedi.

“İttifakımız için büyük bir adım”

Madrid’deki NATO Tepesi’nin birçok açıdan tarihi nitelik taşıdığını vurgulayan Johnson, “Finlandiya ve İsveç üzere iki yeni üyemiz olacak. Bu ittifakımız için büyük bir adım.” sözünü kullandı.

Johnson, tepede Ukrayna’ya daha fazla dayanak kararı alacaklarını, NATO’nun caydırıcılığını ve savunmasını güçlendireceklerini aktardı.

İspanya: Periyot birlik olma dönemi

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles de doruğun yapıldığı IFEMA Fuar Alanı’ndaki medya merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Robles, dün imzalanan üçlü muhtırayla ilgili, “Türkiye’nin vetoyu kaldırmasını çok olumlu karşılıyoruz. İspanya, Türkiye’de Patriot füze savunma sistemi bulunduran bir ülke.

Biz her ülkenin kendi durumuna hürmet gösteriyoruz lakin dün birlik iletisi vermek için büyük bir uğraş gösterildi. Devir birlik olma periyodu.” diye konuştu.

“Anlaşmanın Madrid’de olmasından memnuniyet duyuyoruz”

AA’nın haberine nazaran, İspanya olarak Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından gösterilen eforları çok müspet bir haber olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Robles, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“İspanya, bu mutabakatın Madrid’de olmasından ötürü da başka bir memnuniyet duyuyor.”