BM’den Feridun Sinirlioğlu’na Afganistan görevi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’nu Afganistan için Özel Değerlendirme Misyonu Koordinatörü olarak atadı.

Atamayı BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında duyurdu.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Guterres’in bağımsız değerlendirmeyi Sinirlioğlu’nun yürütmesini ve “Afganistan’ın karşılaştığı mevcut sınamalar” hakkında bütüncül ve tutarlı öneriler sunmasını istediği belirtildi.

Büyükelçi Sinirlioğlu’nun uluslararası ilişkiler ve diplomasi alanında çok deneyimli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Büyükelçi’nin kariyerinde siyasi, insani, kalkınma, insan hakları ve arabuluculuk dosyalarını yürüttüğü ifade edildi.

Açıklamada, Sinirlioğlu’nun Orta Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’dan Afganistan’a çok geniş bir coğrafi bölge hakkında bilgisi ve deneyimi olduğu kaydedildi.

DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Sinirlioğlu’nun söz konusu göreve getirilmesinin memnuniyetle karşılandığı kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye’nin BM kapsamında Afganistan’a yönelik çalışmalara desteğinin bundan sonra da devam edeceği vurgulanırken, Sinirlioğlu’nun bu çalışmalara kayda değer katkı sağlayacağından şüphe duyulmadığı belirtildi.

FERİDUN SİNİRLİOĞLU KİMDİR?

2015’te Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Sinirlioğlu, Dışişleri’nin “en uzun süre müsteşarlık yapan” diplomatlarından biri olarak tanınıyor.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Sinirlioğlu, 2016-2023 yıllarında Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi olarak görev yaptı.

Yüksek lisans ve doktorasını da Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamlayan Sinirlioğlu, iyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor.

BMGK BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRME İSTEMİŞTİ

16 Mart 2023’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki (BMGK) Afganistan oturumunda onaylanan kararda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten Afganistan’daki temel sınamaları tespit eden “bağımsız bir değerlendirme” istenmişti.

İleriye dönük tavsiyeler istenen değerlendirmenin 17 Kasım 2023’e kadar tamamlanması talep edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir