Binlerce EYT’linin emekliliği bozulabilir

EYT başvurularını inceleyip maaş bağlamaları için SGK içindeki uzman olmayan personele de görev verildiği, “acelecilik” nedeniyle pek çok EYT’linin işlemlerinde yanlışlıklar yaşanacağı uyarısı yapıldı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kaynakları, ayda 35-40 bin kişinin emeklilik işlemlerini yürütebilecek kadar uzman personel bulunduğunu, işlemlerin hızlandırılması için uzman olmayan personele birer gün eğitim verilerek emeklilik dosyası inceleme görevi verildiğini kaydetti.

SGK kaynakları, dosyaları yanlış incelenmiş çok sayıda EYT’linin emekli edilmiş olabileceğini, ileride tüm dosyaların uzman gözüyle yeniden inceleneceğini belirterek, yanlışlıkla emekli edilmiş EYT’lilerin emekliliğinin bozularak geriye dönük borç çıkarılabileceğini söylediler.

EYT’lilerin oy kullanmaya aylıklarını almış olarak gitmelerini sağlamak için SGK’nın tüm il müdürlüklerine aşırı baskı uygulandığı ifade edildi.

SGK kaynakları, “İl müdürleri de bir günlük kursla dosya inceleme görevi verilmiş uzman olmayan personele, ‘ne yapın edin, işlemleri yetiştirin. Bağlayın geçin’ diyor. Dosyalar bitmeden evlere gönderilmiyor. Çaresiz kalan personel, ‘biz bu işi bilmiyoruz, hata yaparız sorumluluk almak istemiyoruz’ diyorlar. Yöneticiler ‘sorumluluğu bize atın’ diyorlar, ama yazılı bir emir veya talimat da verilmiyor” dediler.

Emeklilik bağlama işleminin ciddi uzmanlık gerektiren bir iş olduğuna işaret eden SGK kaynakları, özellikle Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur arasında geçiş yapmış EYT’lilerin dosyalarında ciddi hatalar yaşanacağını, bu hataların ilerleyen yıllarda yapılacak denetimlerle tek tek ortaya çıkacağını söylediler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir