Bıden’ın 1915 mesajı

Kimi ‘biden, Türkiye’yle ilişkileri test etmek istiyor’ dedi, kimi zamanlamaya dikkat çekti. Amerikan Basını Başkan Joe Bıden’ın 24 nisan mesajına geniş yer verdi. Washington Post Gazetesi Biden’ın “soykırım” açıklamasının, Türkiye Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinin; S-400 füzeleri, insan hakları ihlalleri, Ankara’nın Suriye ve Libya’daki müdahaleleri yüzünden gergin olduğu bir dönemde yapıldığını kaydetti.

1980’de Amerikan Başkanı seçilen ve iki dönem görev yapan Ronald Reagan’dan bu yana Amerikan başkanlarının, stratejik önemi yüksek NATO müttefiki Türkiye’yi soğutmamak için “soykırım” ifadesini kullanmadıklarına dikkat çekti.

New York Times Gazetesi’ndeki haberde ise Biden’ın bu kararıyla, giderek yıpranan Türkiye’yle ilişkileri test etme sinyali verdiği yorumu yapıldı. Biden yönetiminin insan hakları saygılı olunmasını dış politikasının temel unsurlarından biri olarak gördüğünü vurgulayan gazete, son açıklamanın da bunu yansıttığını savundu. Biden’ın, stratejik önemi olan bir ülkeyi öfkelendirmemek ve Türkiye’yi Rusya’yla İran’a itmemek isteyen seleflerinden farklı davrandığına belirtti.

Wall Street Journal gazetesi de internet sitesindeki haberinde, Biden’ın açıklamasıyla Ermenilere seçim kampanyasında verdiği sözü yerine getirdiğini yazdı. Gazeteye konuşan Amerikan yönetiminden üst düzey bir yetkili, Biden’ın kararının, ülkenin uluslararası düzeyde insan haklarına odaklandığını gösterdiğini kaydetti. Aynı yetkili, açıklamanın suçlamadan çok kurbanlara yönelik olduğunun da altını çizdi.

Yine WSJ’ye konuşan ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey ise “soykırımın tanınması sorununun” Amerikan yönetiminde uzun süredir tartışıldığını söyledi.

James Jeffrey, her zaman jeopolitik nedenlerle bunu yapmamamız gerektiğini savunan bizler, er ya da geç bir Başkan’ın bunu yapacağını biliyorduk” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir