Bekir Bozdağ: Haksız tahrik konusunun tartışmaya açılmasında yarar görüyorum

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili davada mahkemenin kararı dikkat çekti.

Mahkeme, Cemal Metin Avcı’nın ağırlaştırılmış müebbet hapsine karar verdi. Avcı’ya verilen müebbet mahpus, haksız tahrikle 23 yıla indi.

‘Haksiz tahrik’ açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gelişmenin akabinde kıymetli bir açıklamada bulundu.

Bakan Bozdağ, “Haksız tahrik konusunun tartışmaya açılmasında yarar görüyorum.” dedi.

Bozdağ: Kamuoyunun dikkatine sunuyorum

AA’nın haberine nazaran, Bozdağ, “Canavarca hisle öldürme hatasında uygulanmalı mı uygulanmamalı mı sorusunu kamuoyunun dikkatine sunuyorum.” ifadesini kullandı.

“Faili cesaretlendiriyor”

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da Gültekin davası kararına ait yaptığı açıklama, “Haksız tahrik indirimi yanlış bir değerlendirmedir. Faili cesaretlendiren bir değerlendirmedir ve kamuoyunun adaletin tecellisi niyetini sarsan bir sonuçtur.” demişti.

Yanık: Süreci takip ediyoruz

Bakan Yanık, bu bahiste sürecin devam ettiğine işaret ederek, “Haksız tahrik indirimi uygulanmış olmasına biz de açıkçası çok üzgünüz. Zira biz Bakanlık olarak bu davayı en başından beri takip ediyoruz. Belgenin içeriğine, ilgili arkadaşlarımız çok vakıflar ben de bizatihi yakından takip ediyorum belgeyi, bir hukukçu kimliği ile de ayrıyeten takip ediyorum.

Dün prestijiyle İstinaf Mahkemesi’ne müracaat etme manasında mühlet tavır dilekçemizi verdik. Gerekçeli karar açıklandıktan sonra da istinaf münasebetlerimizi ayrıyeten belgeye sunacağız. Süreci takip ediyoruz.” diye konuşmuştu.