Bakan Nebati’den büyüme açıklaması: Öncü göstergeler büyümenin güçlü biçimde devam ettiğine işaret ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ankara’da 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında “İş Dünyasıyla Öğlen Yemeği” programında büyükelçilere hitap etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Öncü göstergeler büyümenin güçlü halde devam ettiğine işaret ediyor” dedi.

“Ocak-Haziran’da güç hariç değerlendirildiğinde cari istikrarda 8,1 milyar dolar, yıllık bazda 35 milyar dolar fazla vermeyi başardık, cari süreçler istikrarında çok daha âlâ noktalara geleceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başları:

Öncü göstergeler büyümenin güçlü formda devam ettiğine işaret ediyor. Toplam istihdam Haziran ayı prestijiyle 30,9 milyon bireye ulaştı.

İhracatımız 248,4 milyar dolara ulaşarak, Dünya ticaretindeki aldığımız hisse yüzde 1’i aştı. Bu yıl turizmden 37 milyar doların üzerinde gelir elde etmeyi öngörüyoruz. Güç maliyetleri hariç tutulduğunda cari fazla vermeye devam ediyoruz.

Ocak-Haziran’da güç hariç değerlendirildiğinde cari istikrarda 8,1 milyar dolar, yıllık bazda 35 milyar dolar fazla vermeyi başardık, cari süreçler istikrarında çok daha uygun noktalara geleceğiz. Yılın birinci yarısında bütçe olumlu bir performans ortaya koymuştur.

“251 MİLYAR TL VERGİ GELİRİNDEN FERAGAT ETMİŞ DURUMDAYIZ”

Türkiye bugün akaryakıt ve motorinde AB ülkelerinin tamamından daha düşük vergi alan ülke pozisyonuna gelmiştir. 2021 yılında 154 milyar TL, bu yıl aldığımız ek önlemlerle 251 milyar TL vergi gelirinden feragat etmiş durumdayız.

Üretimi, yatırımı ihracat ve istihdamı artırmayı hedefleyen Türkiye iktisat modelimiz özgür iktisat kurallarında sapmadan makroekonomik istikrarı sağlayarak risklerden kaçınmayı sağlıyor.

Kurumlar vergisine 1 puanlık indirim düzenlemesini de hayata geçirdik. Teknoloji dönüşümü, istihdamı destekleyen yol haritası niteliğindeki milletlerarası direkt yatırım stratejisini yayınladık.

İklim değişikliği ile uğraş ve yeşil büyüme kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Avrupa Yeşil Mutabakatı Aksiyon Planı’nı yayınladık. 2021-2027 yıllarını belirleyen bir çerçeve oldu. Paris muahedesine taraf olduk. Yeşil dönüşüme finansman sağlamak maksadıyla yeşil finansmana yönelik çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

Salgın sonrası süreçte tüm dünya tedarik zincirlerinin tekrar kurgulandığı yeni bölgesel ittifakların kurulduğu siyasi arenanın yine formlandığı bir devirden geçiyor. Ülkemizin global alandan faydalanabilmesi için başka rekabet avantajlarımızı azami seviyede kullanabileceğimiz adımları atmaya devam ediyoruz.

Sahip olduğumuz bilgi birikimi donanım ve tecrübelerimizle 2023 amaçlarımız ile 2053-2071 vizyonumuzun gerçeğe dönüşmesi konusunda kıymetli katkılar sunmaya devam edeceğinize olan inancım tamdır. Hem diplomaside hem iktisatta bu gücümüzü daha da artıracağız.