Avrupa’da salgınla mücadele

Bir yanda yeniden açılan restoranlar, alışveriş merkezleri. Diğer tarafta aylardır gömülmeyi bekleyen cenazeler… Koronavirüs salgınının vurduğu Avrupa’da salgınla mücadele her ülkede farklı.

Yunanistan’da, yaklaşık 6 aydır kapalı olan alışveriş merkezleri yeniden açıldı. Başkent Atina’da birçok kişi yağmurlu havaya rağmen soluğu alışveriş merkezinde aldı.

Macaristan’da da gevşeme vardı. Ülkede 6 aydır kapalı olan restoran ve barlar da kapılarını yeniden müşterilere açtı. Aylardır evlerinde olan Macaristanlılar, dışarıda yemek yiyebilecek olmaktan mutluydu.

Almanya’da ise bu iki ülkenin tam tersi bir durum hakim. Ülkede yeni yasa yürürlüğe girdi. Gece sokağa çıkma yasağı da başladı. Halk, bazı kesimlerde tartışmalara neden olan kısıtlama kararından memnun.

Bölgede koronavirüs salgınında ilk darbe alan ülkelerden biri olan İtalya’da ise defin krizi patlak vermiş durumda. Öyle ki; binlerce cenaze aylardır gömülmeyi bekliyor. Yetkililer beklemenin, bürokratik sorunlar ve bozuk krematoryum fırınlarından kaynaklandığını ifade ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir