Amfibi Atak Timlerinin, güçlü vazifelere hazırlığı görüntülendi

Amfibi Atak Timleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin beğenilen ögeleri ortasında yer alıyor.

Bu askerler, hem karada hem de suda vazife yapabilirken, yurt içi ve dışında değerli vazifeler üstleniyor.

Timlerin eğitimi, “daima hazır” sloganıyla aralıksız devam ediyor.

2010’da Amfibi Atak Timleri kuruldu

İzmir’in Foça ilçesinde konuşlu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Amfibi Deniz Piyade Tugayı bünyesinde, kuvvet müdafaa önlemlerinin uygulanması, gemiye çıkma, arama, deniz haydutluğuyla uğraş, dar ve sığ sulardan geçişlerde kuvvet müdafaası, muharip olmayanların tahliyesi üzere misyonların yerine getirilmesi hedefiyle 2010’da Amfibi Atak Timleri kuruldu.

8 haftalık kuvvetli kurs

Subay, astsubay ve uzman erbaşlar ortasında komando temel kursunu muvaffakiyetle bitirip atış, spor, fiziki yeterlilik, kondisyon üzere şiddetli testleri geçen işçi, Amfibi Hamle Timi kursuna katılabiliyor.

Yaklaşık 8 haftalık kuvvetli kursu muvaffakiyetle bitiren işçi, daha sonra özel timlerde misyon almaya başlıyor.

Teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor

Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı’nda vazifeli amfibi deniz piyadeleri, time katıldıkları andan itibaren, fiziki ve askeri istikametten üstün standartlara ulaşmaları için çeşitli alanlarda özel eğitim alıyor.

Amfibi Atak Timi, özel vazifelere yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlerin yanı sıra spor ve atış konusunda da “üst düzeyde” yetiştiriliyor.

Dosta itimat, düşmana korku

Su içinde de karadaki kadar süratli hareket edebilmeleri münasebetiyle “timsah” olarak isimlendirilen, dosta inanç, düşmana endişe veren amfibi deniz piyadeleri, güne sporla başlayıp eğitimlerini özel eğitim alanları ve denizde sürdürüyor.

Her türlü arazi kurallarında hayatta kalmayı öğreniyorlar

Güç, kondisyon geliştirme parkurunda fiziki dayanıklılık konusunda eğitilen tim, atış konusunda da en uygunu olmaları için itinayla yetiştiriliyor.

Komando eğitiminden geçen “timsahlar”, bottan hareket halindeki gemiye çıkma, halatla helikopterden inme, kaçma-kurtulma, her türlü arazi kurallarında hayatta kalma, ileri seviye yüzme üzere eğitimleri de icra ediyor.

Yurt içi ve yurt dışındaki birçok güçlü yerde etkin olarak vazife yapan Amfibi Hamle Timlerinin meskun ve kapalı mahal, çeviklik, gerilim altında atış, botlarla denizden karaya çıkarma, helikopterden amacı 12’den vurma, hareketli platformda atış üzere birbirinden güçlü eğitimi görüntülendi.

Hedefleri tam isabetle vurdular

Amfibi timleri, uzun uzaklıktaki küçük maksatları belirlenen noktalardan tam isabet vurdu. Parkur faaliyetlerini de muvaffakiyetle geçen timler, denizde hareket kabiliyeti yüksek botlarla çıkarma yaparken, karada da misyonlarını muvaffakiyetle yürüttü.

Stres altındayken bile gözle görülmesi güç objeleri amaç şaşırmadan etkisiz hale getiren “timsahlar”, helikopterden de karadaki amacı keskin nişancı atışıyla 12’den vurmayı başardı.

Aksiyon sinemalarının sahnelerini aratmadı

AA’nın haberine nazaran, “Timsahlar”ın muvaffakiyetle gerçekleştirdikleri bottan hareket halindeki gemiye çıkma, gemiyi ele geçirme üzere eğitimleri, adeta aksiyon sinemalarının sahnelerini aratmadı.

Gemiye çıkma harekatında, gayeye botlarla tam teçhizatlı ilerleyen tim, geminin komutasını ele geçirmek için son hazırlıklarını yaptı.

Risk faktörlerini kıymetlendirerek geminin bordasından aşağı bırakılan “şeytan çarmıhı” basamağıyla güverteye çıkan tim, kendilerine emniyetli bölge ve toplanma noktası belirledikten sonra gemide ilerleme tekniklerini kullanarak operasyonu tamamladı.

Özel olarak yetiştiriliyorlar

Tabur kumandanı yarbay, mazisi, şan ve erdemle dolu Amfibi Deniz Piyade Tugayı bünyesindeki Amfibi Atak Timlerinin, özel olarak yetiştirildiğini ve kritik misyonlarda yer aldığını tabir etti.

Söz konusu timin, komando temel kursunu muvaffakiyetle bitiren, fiziki yeterliliği tam, atış kabiliyeti yüksek, subay, astsubay ve uzman erbaşlar ortasında gönüllülük aslına nazaran seçildiğini vurgulayan yarbay, şunları kaydetti:

“Son jenerasyon yerli ve ulusal silah teçhizatla donatılıyorlar”

“Gemiye çıkma ve emniyete alma, helikopter harekatı, bot harekatı, temel ve taktik atışlar, meskun mahal muharebesi, EYP farkındalığı ve küçük birlik taktikleri hususlarındaki 8 haftalık kursu muvaffakiyetle bitiren işçi, Amfibi Hamle Timi sertifikası alarak tim işçisi olmaya hak kazanır.

Amfibi Atak Timlerinde vazifeli tüm işçi, teçhizat olarak günümüz teknolojisine uygun son jenerasyon yerli ve ulusal silahlarla donatılmaktadır. Amfibi Hamle Timlerimiz, Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, Mavi Vatan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın bayrağımızı dalgalandırdığı her yerde her türlü kuvvetli şartlara karşın, hep hazır sloganıyla misyonlarını başarılı biçimde icra etmektedir.”


Timlerin vazife aldığı yerler

Amfibi Atak Timleri, Hakkari ile Suriye’de Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı harekatları bölgelerinde terörle gayret, Afganistan’da kararlı dayanak misyonu barışı destekleme, Arnavutluk’ta insani yardım harekatı ve Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında Doğu Akdeniz’de platform muhafaza üzere birçok vazifesi muvaffakiyetle yerine getirdi.