Altın Yatırımcıları Bugüne Dikkat: 5 Analist, Bunları Bekliyor!

Altın fiyatları Salı günü, temkinli yatırımcıların Fed’in faiz oranlarını yükseltmek için ne kadar agresif olması gerektiğine dair ipuçları almak için ABD enflasyon verilerini beklemesiyle düştü. Bu sırada analistler, altının sıradaki yönünü kestirmeye çalıştı. İşte detaylar…

Altın için enflasyon verileri beklenmekte

Spot altın, ons başına 1.721.15 dolara geriledi. Fiyatlar bir önceki seansta doların düşmesiyle iki haftanın en yüksek seviyesi olan 1.734.99 dolara ulaşmıştı. ABD altın vadeli işlemleri %0,5 düşüşle 1,732 dolardan işlem gördü. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, “Enflasyonun çok daha yumuşak olacağı beklentileri var. Bu, altının aslında biraz daha ilerlemesine yardımcı olabilir, çünkü beklentiler Eylül toplantısından sonra FED zamları yumuşayabilir,” dedi.  Bununla birlikte, “bunun olduğunu görmezsek daha volatil hareket gelecek,” diye ekledi.

Altının gerçekten baskı altında olduğunu görebileceğimiz alanın da bu noktalar olduğunu aktardı. Uzmana göre boğaların kontrolü yeniden ele geçirdiğinden emin olmamız için, altının 1.740 doların üzerinde kırılmasını görmemiz gerekiyor. Akşam saatlerinde açıklanması beklenen ABD tüketici fiyat verilerinin, genel enflasyonun Temmuz’daki yüzde 8.5’e kıyasla Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 8,1 arttığını göstermesi bekleniyor.

Veriler, önümüzdeki hafta Fed toplantısına odaklanıyor. Bir Reuters ekonomist anketi, merkez bankasının 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapmasını ve sonunda zirveye ulaştığında politika faizini uzun bir süre sabit tutmasını bekliyor. Altın enflasyona karşı bir önlem olarak görülse de, yüksek faiz oranları külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırırken, değerli metalin fiyatlandığı doları da yükseltiyor. Gün içinde dolar endeksi iki haftanın en düşük seviyesi yakınında sabit kaldı.

Altında yükseliş görülecek mi?

Bu sırada gümüş vadeli işlemleri yaklaşık yüzde 6’yı yakalayarak yükseldi. Altın vadeli işlemleri ise ABD dolarının iki haftanın en düşük seviyesini görmesi ve Hazine getirilerinin geri çekilmesiyle Salı günkü kritik veri öncesinde değerli metallere olan talebi artırmaya yardımcı olarak iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.   Analistler, altın ve gümüş için daha yüksek hareketleri dolardaki zayıflığın yanı sıra düşük Hazine getirilerine bağladılar.

Kitco’da kıdemli analist Jim Wyckoff, altın ve gümüş fiyatlarının “bir gecede iki haftanın en düşük seviyesine ulaşan ABD doları endeksindeki bir başka keskin düşüşle desteklenen” iyi ilerlemeler kaydettiğini yazdı.  City Index ve FOREX.com piyasa analisti Fawad Razaqzada, altın “son günlerde birkaç kez 1.700 dolarlık destek seviyesini savunabildi, bu da dip alıcıların düşük fiyatlardan yararlanmaya çalıştığını gösteriyor” dedi.

Altın ve gümüşün “buradan başlayıp tersine gidebileceği, neredeyse tamamen ABD dolarının yönüne bağlı” dedi. ABD’nin Ağustos ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte dolar “Salı günü büyük bir testle karşı karşıya kalacak” ve “bu haftanın ana odak noktası kesinlikle olacak.” Razaqzada, “Altın yatırımcıları enflasyonun zirve yapmasından umutlu” diye ekledi. Değerli metalin, bu gelişme sonrası yükselebileceğini aktardı.

OANDA analisti: Traderların pozisyonunu bugün göreceğiz

OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, “Salı günü daha fazla yumuşama görme ihtimalimiz var. Bu nedenle daha büyük bir artış sağlayabilecek olumlu bir ABD enflasyon raporu için trader’ların pozisyonunu görebiliriz” dedi. Altının hamleleri, genellikle altını takip eden ancak endüstriyel kullanımları göz önüne alındığında ekonomik ipuçlarından da etkilenebilen gümüşün gölgesinde kalmış gibi görünüyordu.  High Ridge’den Meger, bunu “dramatik bir açığa satış kapatma rallisi” olarak nitelendirdi.