AKP 2016 yılı için söz verdi tutamadı: İmamoğlu’na bir darbe daha

Baraj inşaatı, açılış tarihinin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen tamamlanamadı.

2016’da açılacağı söylenen Melen Barajı’nın gövdesinde oluşan çatlakları tamir etmek için DSl’nin açtığı ihaleyi alan şirket çalışmaları durdurdu. DSİ ile fiyat artışları konusunda anlaşamayan şirket tasfiye kararı aldı. Sakarya’da 2014 yılında temeli atılan Melen Barajı’nın yapımı yılan hikâyesine döndü. Eski bakan Veysel Eroğlu, İstanbul’un su sorununu 2071 yılına kadar çözeceğini iddia ettiği barajın 7 Aralık 2016 günü saat 13.59’da açılacağını vaat etmişti. Ancak baraj bir türlü tamamlanamadı ve inşaat sırasında barajın gövdesinde açılmalar oldu.

Melen’in suyu İstanbul’a borularla aktarılmaya başlandı. İBB Başkanı Ekrem Imamoğlu’nun konuyu gündeme getirmesi üzerine DSİ 14. Bölge Müdürlüğü, baraj güçlendirme inşaatı için 28 Şubat 2020’da ihale düzenledi.

412 milyon 151 bin 148 TL’lik teklifin sahibi Everest Madencilik İnşaat Nakliye Sanayi ve Ticaret A.Ş ihaleyi kazandı. Ancak şirket bazı projeleri uluslararası standartlara uygun olmadığı için yeniden hazırlayınca, yeni fiyat tablosu ortaya çıktı.

Sözcü’den Özlem GÜvemli’nin haberine göre; şirket yeni fiyatlar konusunda DSİ ile uzlaşamadı.

MELEN KALDI CİBUTİ BARAJI BİTTİ

Uzun süre Çevre ve Orman Bakanlığı yapan AKP Afyonkarahisar milletvekili Veysel Eroğlu, Melen projesiyle ilgili sık sık demeçler vermiş, barajın yüzde 95’inin bittiğini açıklamıştı. Aynı yıllarda Cibuti’nin taşkınlardan korunması amacıyla Türkiye tarafından hibe olarak inşa edilen Ambouli Dostluk Eroğlu Barajı’nı gezen Eroğlu, Melen tamamlanmadığı için eleştirilmişti. Eroğlu, tepkilere karşılık, “Afrika’yı da unutmadık. 2 milyon insana su götürdük… Cumhurbaşkanımız talimat vermişti, ‘Cibuti’ye baraj yapın’ diye. İyi ki yapmışız… Barajı da işte geçtiğimiz gün sayın Meclis Başkam’mızla gördük. İyi ki yapmışız… Allaha şükür… Bunu da yaptık…” demişti.