Akkuyu NGS’nin 4’üncü ünitesinin reaktör tabanında kıymetli gelişme

Nükleer santral dünyada başgösteren güç krizi içinde daha çok kıymet kazanmaya başladı.

Türkiye’nin birinci nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 4’üncü ünitesinin reaktör tabanının üretimine yönelik ham boruyu açma operasyonu gerçekleştirildi.

4’üncü üniteye ilişkin reaktör tabanının ham modülü yapıldı

AA’nın haberine nazaran şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu Rosatom’un mühendislik kısmının kesimi AEM-Technology’nin Volgodonsk şubesinde gerçekleştirilen açma süreci, nükleer reaktör tabanının oluşturulması için 6×6 metre boyutlarında döküm kesimin elde edilmesini sağlıyor.

Operasyon, ısı pres atölyesinde çeşitli kademelerde gerçekleşti

Söz konusu operasyon, ısı pres atölyesinde çeşitli evrelerde yürütüldü. Yükü 80 tonun üzerinde olan, 2,5 metre çapa sahip boru halindeki dövme çelik, fırında yaklaşık 2 saat boyunca 800 derecede ön ısıtmaya tabi tutuldu.

Ardından fırının derecesi 1.040 dereceye kadar yükseltilerek dövme çelik 4 saat daha ısıda bırakıldı ve vinç yardımıyla pres makinesine gönderildi. Sonrasında ham modül, 10 bin ton baskıyla iki kalıp kullanılarak açıldı. Modül, ek ısıtma için 2 saatliğine fırına gönderildi.

Nükleer reaktörün tabanı çalışması sürüyor

Açıklamaya nazaran, açma sürecinin ikinci evresinde, baskı kuvveti azamî 15 bin tona erişti ve modül büsbütün kare biçiminde bir levhaya dönüştürüldü. Nükleer reaktörün tabanı ise levhadan daire kesilerek oluşturulacak.