ABD’yi karıştıran ses kaydı

John Kerry’nin kendisine İsrail’in Suriye’deki gizli operasyonlarından bahsettiğini söyledi, ABD’de yer yerinden oynadı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif’in Mart ayında yapılan ancak yayınlanmayan röportajın ses kaydı Washington’da deprem etkisi yarattı.

Kerry ile Zarif arasında geçtiği iddia edilen konuşmayı “iğrenç” olarak niteleyen ABD BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, “Kerry’nin neden dünyanın bir numaralı terör destekçisi olan İran’a ipucu verirken en büyük ortağımız İsrail’i sırtından bıçakladığına yanıt vermesi gerekir.” dedi.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da eleştiri oklarını Kerry’ye yöneltti. İran ile yeni bir anlaşma yapmadan önce Kerry ile Zarif arasındaki görüşmelerin detaylarının ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. Bir çok ABD’li yetkili de Kerry hakkında soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

Kerry ise iddiaları net bir dille yalanladı. “Bu haber ve tüm bu iddialar kesin bir surette yanlıştır. Ne bakanken, ne de o zamandan beri böyle bir şey olmadı.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir