ABD’den ‘IŞİD önderi Suriye’de öldürüldü’ açıklaması

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM), Cinderes yakınlarında düzenledikleri hava akınında IŞİD’in üst seviye elebaşılarından Maher al-Agal’ı öldürdüklerini duyurdu.

CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, 12 Temmuz’da Halep’e bağlı Cinderes kasabası yakınlarında DEAŞ’ın iki üst seviye elebaşına atak düzenlendiği kaydedildi.

AA’nın haberine nazaran, açıklamada, “Saldırıda IŞİD’in birinci beş elebaşından biri olan ve IŞİD’in Suriye’deki önderi Maher al-Agal öldürüldü. Maher ile yakından alakalı üst seviye bir IŞİD elebaşı da hücum sırasında ağır yaralandı. Başarılı bir formda yürütülmesini sağlamak için bu operasyona kapsamlı bir planlama yapıldı. Birinci inceleme, sivil kayıplar olmadığını gösteriyor” sözleri kullanıldı.

Agal’ın, IŞİD içinde üst seviye elebaşı olmasının yanı sıra Irak ve Suriye dışında IŞİD ağlarının gelişmesine yardımcı olduğu belirtilen açıklamada, kelamlarına yer verilen CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, “Bu akın, CENTCOM’un bölgeye olan sarsılmaz bağlılığını ve IŞİD’in kalıcı mağlubiyetini teyit ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Buccino, “CENTCOM bölgede kâfi ve sürdürülebilir bir varlık koruma ediyor ve bölgesel güvenliğe yönelik tehditlere karşı koymaya devam edecek.” sözlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)