ABD’de evsizlere silahlı saldırı

Emniyet yetkilileri, silahlı bir saldırganın New York ve Washington’da son 2 haftada altı evsizi hedef aldığını bildirdi.

ABD basınına yansıyan haberlerde, silahlı saldırganın, önceki gün yerel saatle 04.30 sularında, sokakta uyku tulumunda uyuyan 38 yaşındaki evsiz bir erkeğe ateş ettiği belirtildi.

New York’un Manhattan bölgesindeki Bellevue Hastanesi’ne kaldırılan kişinin sağlık durumunun stabil olduğu öğrenildi.

New York’ta iki evsiz öldü

Bu olaydan birkaç saat sonra da acil yardım hattı 911’e gelen çağrıda, sokakta uyku tulumundaki bir erkeğin hareketsiz yattığı belirtildi.

Yetkililer, bu kişinin başı ile boynundan vurulduğunu ve olay yerinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

Diğer yandan, emniyet yetkilileri, dün akşam New York sokaklarında uyku tulumunda uyuyan bir evsizin daha, yerel saatle 19.00 sularında silahlı saldırıya kurban gittiğini açıkladı.

Yetkililer, dünkü olayın failiyle cumartesi günkünün failinin aynı kişi olduğunu tahmin ediyor.

Belediye Başkanı’ndan açıklama

New York Belediye Başkanı Eric Adams, düzenlediği basın toplantısında, olayın, birinin canını alma kastıyla yapılmış bir eylem olduğunu söyledi.

Adams, iki kişinin suç işlerken değil, sadece sokakta uyurken vurulduklarına dikkati çekti.

Evsizlerin güvenliğinin sağlanması için ekiplerin metro ve barınaklarda devriye gezeceğini kaydeden Adams, “Bu korkunç olayın sorumlusu bulunana kadar bize rahat yok.” dedi.

Washington’da da benzer olaylar yaşandı

Diğer yandan, Washington’da görevli emniyet yetkilileri, 3, 8 ve 9 Mart’ta sokakta uyuyan evsizlere yönelik silahlı saldırılar düzenlendiğini duyurdu.

Yetkililer, 3 ve 8 Mart’taki saldırılarda iki evsizin yaralandığını belirtti.

İtfaiye ekipleriyle 9 Mart’ta bir çadırda çıkan yangına müdahale ettiklerini söyleyen yetkililer, bu çadırda silahla vurulan ve bıçaklanan bir evsizin cesedini bulduklarını ifade etti.

Yetkililer, faillerin bulunması için New Yorklu polislerle çalışıldığını açıkladı.

Ukrayna’dan göç 2 milyon 800 bini geçti

 

Çin-ABD görüşmesi Roma’da gerçekleşecek