ABD ve Rusya bölgede karşı karşıya geldi

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kamışlı kentinde karşı karşıya geldi. Kamışlı’da rejim yanlısı ulusal savunma kuvvetleri ile terör örgütü YPG/PKK’ya bağlı iç güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

Rusya 11 kişinin hayatını kaybettiği, 33 kişinin de yaralandığı çatışmalardın durdurulması amacıyla araya girdi. İkinci kez geçici ateşkes ilan edildi. Çatışmaları yakından takip eden Amerikan yönetimi ise gelişmeleri endişe ile karşıladığını açıkladı.

ABD, RUSYA’NIN KONTROLÜNÜ ENGELLEMEK İÇİN TEYAKKUZDA

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Mckenzie, kentte gerilim sürerken çatışmaların gelecek haftalarda daha da artmasını beklediklerini ifade etti. Çok sayıda Amerikan askeri zırhlı araçlar eşliğinde Kamışlı’nın yakın kesimlerine konuşlandı. Amerikan askerleri Kamışlı’da yaşanan çatışmaların yeniden başlaması ve kent merkezine yayılması ile Rusya’nın kontrolü ele geçirme ihtimaline karşı kent çevresinde teyakkuza geçirildi.

Suriye’de rejimin operasyonlarına havadan ve karadan destek veren Rusya, Şam, Lazkiye, Halep, Hama’da 12 askeri üste faaliyet gösteriyor. Fırat’ın doğusunda bölgenin alan egemenliği ise Amerika Birleşik Devletleri ve onun denetimi ve desteği altındaki terör örgütü YPG/PKK’nın elinde bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir