‘ABD Türkiye’ye savaş uçağı vermezse durum daha da kötüleşecek’

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Business Insider, Türkiye-Yunanistan-ABD çizgisinde yaşanan gelişmeleri mercek altına alarak kapsamlı bir tahlil yayımladı.

“ABD imali savaş uçakları için teklif savaşı NATO’nun en az arkadaşça üyeleri ortasındaki tansiyonu tırmandırabilir. Atina ve Ankara’nın ABD ile farklı alakaları var ve iki ülke de farklı karşılık alabilir. İki ülke ortasındaki tansiyon halihazırda iki NATO müttefiki ortasında kırılgan olan alakaları daha da bozabilir” denildi.

“İKİ DEĞERLİ ÜYE” VURGUSU

Türkiye ve Yunanistan’ın NATO’nun en değerli ama en düşmanca müttefikleri olduğunun belirtildiği tahlilde, her iki ülkenin de Washington’dan savaş uçağı satın almak istediği hatırlatıldı. Yunanistan’ın 20 adet F-35 satın almak istediği belirtilirken, Türkiye’nin de kısa bir müddet evvel F-16 ve modernizasyon kiti satın almak istediğine dikkat çekildi.

“BİDEN KONGRE’Yİ TÜRKİYE KONUSUNDA İKNA ETMELİ”

Türkiye’nin S-400 almasıyla sebebiyle F-35 programından çıkartıldığını hatırlatıldığı makalede “Yunanistan’ın savaş uçağı satın alma talebi, Atina’nın Washington’la güvenlik bağlantılarının giderek büyüdüğü bir periyotta geldi. Türkiye’nin talebi için ise bu satışı desteklediğini söyleyen ABD Lideri Joe Biden’ın Kongre’yi bu satışın ABD’nin ulusal güvenliği için değerli olduğuna ikna etmek zorunda” denildi.

“UÇAKLARIN YUNANİSTAN’A VERİLİP TÜRKİYE’YE VERİLMEMESİ DURUMU DAHA DA KÖTÜLEŞTİREBİLİR”

Türkiye ve Yunanistan’ın NATO için stratejik bir noktada olduğuna dikkat çekilirken “İlişkileri NATO’nun geri kalanından farklı bir istikamette gidiyor ve uzun yıllardır devam eden rekabetleri birinin yeni jet alıp oburunun almaması durumunda daha da berbatlaşabilir. Türkiye ve Yunanistan’ın zayıf bir alakası var” denildi.

KAYNAK: HABER7