20 Wall Street Analisti: Haftaya Altın Bu Seviyeleri Kırabilir!

En son Kitco Altın Anketi’ne göre duygu, küresel bankacılık krizi büyüdükçe ve Federal Reserve’in faiz oranlarını daha fazla artıramayacağından, altın boğaların piyasanın tamamen kontrolünde olduğunu gösteriyor.

Altının, bu seviyeyi geçmesinin sağlam nedenleri var

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, Cuma gününü düşüşle kapasa da güçlü kalmayı başardı. Hem Wall Street analistleri hem de bireysel yatırımcılar, fiyatlar haftayı 2.000 dolar ile flört ederek sona erdirdiğinden, altın üzerinde önemli ölçüde yükseliyor. Nisan altın vadeli işlemleri, geçen haftaki yerleşim fiyatından yaklaşık% 1 artışla 1.992 dolar ​​olarak işlem gördü. Çoğu analist yakın vadede daha yüksek fiyatlar görmeyi beklerken, bazıları yatırımcıları bu seviyelerde dikkatli olmaları için uyarıyor.

Walsh Trading’de ticari hedge direktörü Sean Lusk, yakın vadede yükselişte olduğunu, ancak 2.008 doların yıl için % 10’luk bir kazancı temsil ettiğini ve bu da bazı kâr almaları tetikleyebileceğini belirtiyor. Bu bağlamda Lusk, şu açıklamayı yapıyor:

Altın bu seviyelerde zirvede. Ama neden burada olduğumuza da bakmak lazım. Büyümeye devam eden bir bankacılık bulaşmamız var ve ne zaman biteceğini bilmiyoruz. Bu ortamda hisse senedi piyasalarına çok fazla güven yok ve insanlar paralarını koyacak yerler arıyorlar. Altının % 10 seviyesini geçmesinin sağlam nedenleri var. Fiyatlar düşse bile, düşüşlerin satın alınmasını bekliyorum.

Altın, bu seviyeden sonra yüksek bir vitese geçebilir

FXTM’de piyasa analizi yöneticisi Lukman Otunuga, benzer bir duyguyu vurguluyor. Otunuga, altın boğaların şu anda sürüş koltuğunda olduğunu ve 2000 dolarlık direnç fethedildikten sonra daha yüksek bir vitese geçebileceğini söylüyor. Bununla birlikte, 2.000 dolarlık seviyenin zor bir direnç noktası olduğunu da kaydediyor. Bu doğrultuda Otunuga, şu açıklamayı yapıyor:

Değerli metal, boğalar sahneye tekrar girmeden önce 1.955 dolar ve 1935 dolara doğru düşüş görebilir. 20.00 dolar yol verirse, bu, 2.070 dolardaki Mart 2022 zirvesinin kapılarını açabilir.

Altın anketinde boğalar güçleniyor

Bu hafta, Kitco Altın Anketi’ne 20 Wall Street analisti katıldı. Katılımcılar arasında, 13 analist (%65) yakın vadede parlak metal üzerinde boğa görünümüne sahip. Aynı zamanda, beş analist (%25) önümüzdeki hafta için düşüşü seçti. İki analist (%10) ise fiyatların yatay hareket edeceğini öngörüyor.

Bu arada, online anketlerde 896 oy verildi. Bunlardan 639’u (%71) altının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyordu. Diğer 152 (%17) daha düşük olacağını söylerken, 105 seçmen (%12) yakın vadede tarafsız kaldı.

Bu arada, altın piyasasında bireysel yatırımcıların hissiyatı bir yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesinde. Aynı zamanda, bu haftaki oylamaya katılımın yılbaşından bu yana en yüksek seviyesine ulaşması, pazara olan ilginin arttığına işaret ediyor. Anket aynı zamanda bireysel yatırımcıların altın fiyatlarının önümüzdeki hafta sonuna kadar ons başına 2.000 dolarda tutulacağını düşündüklerini gösteriyor. Sonuçları daha derinlemesine inceleyen katılımcıların %18’i külçe fiyatlarının 1.950 doların altına düşeceğini öngörüyor. Katılımcıların %10’dan azı ise fiyatların desteği 1.900 dolarda test edeceğini tahmin ediyor.

Merkez bankaları en iyi bildiği şeyi yapacak: Soruna para atacak!

Adrian Day Asset Management başkanı Adrian Day, Fed’in Çarşamba günkü 25 baz puanlık artışının son olacağını umduğu için altının yükselişe geçtiğini söylüyor Merkez bankasının mevcut ortamda faiz artırmaya devam etmesinin imkansız olacağını da sözlerine ekliyor. Buradan hareketle Day, şu açıklamayı yapıyor:

Üç ABD bankası iflası ve Credit Suisse, faiz oranlarının sıfırdan bu kadar agresif bir şekilde bir şeyler kırılmadan yükseltilemeyeceğini açıkça gösterdi. Bu dört bankanın uçurumun eşiğindeki tek finans kurumu olduğunu varsaymak hayal olur. Fed ve İsviçre Merkez Bankası’nın tepkisi açıkça gösteriyor ki, zorlama olduğunda merkez bankaları merkez bankalarının her zaman yaptığı şeyi yapacak, yani soruna para atacak. Bu nedenle Fed, enflasyon yenilmeden ve ekonomi kırılgan bir finansal sistem içinde resesyona girerken ara vermeye hazırlanıyor. Bu, altın için istisnai bir yükseliş.

Altın piyasası bazı güçlü teknik engellerle karşı karşıya

Ancak, tüm analistler sarı metal konusunda iyimser değil. Bazı analistler, bankacılık krizindeki herhangi bir gevşemenin altında güçlü bir satış yaratabileceğini söylüyor. Bunlardan birisi olan Bannockburn Global Forex genel müdürü Marc Chandler, altın piyasasının bazı güçlü teknik engellerle karşı karşıya olduğunu kaydediyor. Chandler, bu görüşlerini şu şekilde izah ediyor:

Momentumu sürdürmek için altının 20 Mart’ın en yüksek seviyesi olan 2.010 dolara kadar yükselmesi gerekiyor. Ben tedbirliyim. Yavaş Stokastik zayıflıyor ve piyasanın bu yıl 100 bp’lik bir kesintinin ötesine geçemeyeceğinden şüpheleniyorum. Gelecek haftaki PCE deflatör raporunun, her ikisini de yüksek seviyelerde bırakarak sabit bir çekirdek oranı ve manşet oranında küçük bir düşüş göstermesi bekleniyor.

İleride eğlenceli zamanlar var!

Barchart.com’da kıdemli piyasa analisti Darin Newsom, altın piyasasında da yavaşlama ivmesi gördüğünü söylüyor. Newsom, birkaç haftadır değerli metal konusunda düşüş eğilimi gösterdiğini belirtiyor ve şu hususlara dikkat çekiyor:

Ya inatçıyım ya da aptalım ve yıllar boyunca her ikisinden de eşit sayıda adlandırıldım. Haziran kontratının bu kez Pazartesi gününün en yüksek seviyesi olan 2.031,70 doları aştığını görüyorum. Öte yandan, ABD dolar endeksi günlük grafiğinde kısa vadeli bir yükseliş trendine girmeye çalışırken, Fed Fon vadeli işlem eğrisi Haziran ayında bir faiz düşüşü göstermeye devam ediyor. İleride eğlenceli zamanlar var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir